Слайд 1204
Fərruxova Qiyafət
saylı tam orta məktəb
Слайд 2Mətnin görnüşünün
yaxşılaşdırılması.
6-cı sinif
Слайд 3
Alt standart: 3.2.2.
Mətni müvafiq qaydada
formatlaşdırır.
Mövzu: Mətnin ğörüntüsünün yaxşı-
laşdırılması.
Təlim nəticələri: Mətn redaktorunda işləməyi
bacarır.
Mətndə srifti,ölçünü, yazılış şəkli-
ni dəyişir.
Mətnə müxtəlif formalar verir.
İş üsulu: Muzakirə,beyin həmləsi
İş forması: Fərdi iş, qruplarla iş
Fənlərarası inteqrasiya: A-d. 4.1.4
Resurslar: Kompüter,proyektor,iş vərəqi,
dərslik
Слайд 4
1)Əziz qızım Fatimə sənin ad gününü
ürəkdən təbrik edirəm.Sənə xoşbəxtlik
arzulayıram.Xoşbəxt ol!!!
2) Əziz qızım Fatimə sənin ad gününü ürəkdən təbrik edirəm.Sənə xoşbəxtlik arzulayıram.Xoşbəxt ol!!!
Слайд 5YÖNLƏNDIRICI SUALLAR:
BU IKI YAZI BIR BIRINDƏN NƏ ILƏ FƏRQLƏNIR?
BU
YAZILARDAN HANSI DAHA GÖZ OXŞAYANDIR?
Слайд 6 Tədqiqat sualı: Kompyuterdə yığılmış mətndəki yazıları nə üçün və
necə dəyişdirmək olar? Mətni müvafiq qaydada formatlamağın üstünlüyü nədir?
Tədqiqatın aparılması
Tədqiqatın aparılması üçün sinif 4qrupa bülünür, qruplara tapşı-
rıq verilir.
Слайд 7geri
QRUP1. ŞRIFTI DƏYIŞMƏK ÜÇÜN
HANSI ALƏTDƏN ISTIFADƏ
OLUNUR?
Tapşırıq: “Müəllim
şagirdlərə “Bakı Azərbaycanın paytaxtıdır.” cümləsini yığıb, şrifti Arial, hərflərinin ölçüsünü 28 pt, yazılış şəklini kursiv, rəngini yaşıl və altından dalğalı xətt çəkməyi tapşırır.
Слайд 8QRUP2.KURSIV FORMADA YAZMAQ ÜÇÜN HANSI ALƏTDƏN ISTIFADƏ OLUNUR?
Tapşırıq: “Müəllim şagirdlərə “Bakı
Azərbaycanın paytaxtıdır.” cümləsini yığıb, şrifti Calibri, hərflərinin ölçüsünü 32 pt, yazılış şəklini qalın, rəngini qrmızı və altından iki xətt çəkməyi tapşırır.
Слайд 9QRUP3. MƏRKƏZƏ DUZLƏNDIRMƏ ÜÇÜN HANSI ALƏTDƏN ISTIFADƏ OLUNUR?
Tapşırıq: “Müəllim şagirdlərə “Bakı
Azərbaycanın paytaxtıdır.” cümləsini yığıb, şrifti Times New Roman, hərflərinin ölçüsünü 48 pt, yazılış şəklini qalın-kursiv, rəngini göy və altından qırıq xətt çəkməyi tapşırır.
Слайд 10QRUP4. SÖZ-SÖZ ALTCIZGI ÜÇÜN HANSI ALƏTDƏN ISTIFADƏ OLUNUR?
Tapşırıq: “Müəllim şagirdlərə “Bakı
Azərbaycanın paytaxtıdır.” cümləsini yığıb, şrifti Arial AzLat, hərflərinin ölçüsünü 24 pt, yazılış şəklini kursiv, rəngini bənövşəyi və altından qırıq və dalğalı xətt çəkməyi tapşırır.
Слайд 11MƏLUMAT MÜBADILƏSI VƏ ONUN MÜZAKIRƏSI.
Müəllim: Nə üçün hər mövzunun başlığı qalın
yazılır? Nəyə görə yeni sözlər,anlayışlar rənglə seçdirilir?
Əgər sizin dərslikdə bütün hərflər
eyni ölcüdə , rəngdə, formada ol-
saydı nə baş verərdi?
Слайд 12Mətində olan informasiyanın oxucuya tez və asan çatdırılması üçün mətnin xarici
görü-
nüşünün önəmi böyükdür. Oxucunun diqqə-
tini mühüm informasiyaya cəlb etmək üçün
ayrı-ayrı sözləri, yaxud ifadələri müxtəlif cür seçdirmək olar.
Слайд 13Mətndə sənəd şrift vasitəsilə verilir. Eyni bir şriftin müxtəlif ölçüləri ola
bilər. Şriftin ölçüsü punktla göstərilir.
Şrift
Ölçüləri
Qalın,
Kursiv,
Altcizgi
Mətni düzləndirmə
sola,mərkəzə,
sağa,tam
geri
Слайд 14geri
Mətində seçilmiş sətri rəngləmək
Слайд 17NƏTİCƏ
Deməli, bütün mətnlər məqsəddən asılı olaraq müəyyən şəklə salınır. Buna for-matlama
deyilir. Mətndə olan hər hansı hissəni diqqətə daha tez çatdırmaq üçün onda həmin hərflər mətndə seçdirilir. Mətnlərı rəngli və yazıları fərqlı olan səhifələr adi qara yazılara nisbətən daha asan oxunur və bu insanı yormur.
Kompyuterdə mətni yığıb, bütün bu işləri görmək üçün müəyyən alətlər var. Bu alətləri mətn redaktorunun zolaqlarına əlavə etmək və lazım olmayanlarını isə çıxarmaq olur.
Слайд 19İstədiyiniz mətni yığaraq
müxtəlif formalar verin.